Gdy po raz pierwszy miałam okazję jeść sushi, najbardziej przerażał mnie płat wodorostu, w który tradycyjnie owija się sushi maki. Po latach życia w Azji jedzenie wodorostów nie robi na mnie żadnego wrażenia, bo można je znaleźć prawie w każdej zupie, a nawet jako samodzielną przekąskę. Do oślizłego, lekko gorzkawego smaku można się przyzwyczaić, albo nawet go polubić :).
Glony w wielu kuchniach używane są głównie do przyrządzania wywaru na zupy - dodatek kombu nadaje japońskim zupom ramen charakterystyczny smak "umami" (to naturalne źródło MSG). Wodorosty uważa się za bardzo odżywcze, ze względu na wysokie stężenie minerałów i witamin. Są też naturalnie bogate w jodynę - pobudzają więc pracę tarczycy, zaś hormony tarczycy odpowiadają za nasz metabolizm. Dla osób cierpiących na niedobór jodu, dodanie wodorostów do diety może skutkować utratą zbędnych kilogramów oraz przyspieszeniem wzrostu włosów.
Niestety wysokie stężenie jodu w wodorostach to też wada - zbyt dużo jodu w diecie może skończyć się problemami z tarczycą, więc warto konsumować wodorosty z umiarem i zawsze skonsultować się ze specjalistą, zwłaszcza, jeśli są podejrzenia problemów z tarczycą.
W kosmetykach
Bogate w składniki odżywcze wodorosty są też lubianym składnikiem kosmetyków - przede wszystkim oczyszczających maseczek. W Korei można nawet nabyć sproszkowane wodorosty gotowe do wmieszania w maseczkę.
Maseczka Missha |
Terapie skóry glonami są bardzo popularne jako zabiegi SPA. Miałam okazje z takowego skorzystać i rzeczywiście jest to zabieg przyjemny, choć trzeba nie mieć oporów przed śliską naturą glonów xD.
Podsumowując...
Czy wodorosty to sekret piękna? Myślę, że coś w tym może być ;). Na pewno pozwala dzięki wysokiej zawartości wapna unikać w diecie mleka, które u niektórych osób wywołuje problemy ze skórą. Choć trochę zniechęca mnie ta wysoka zawartość jodu, myślę, że w umiarze może być ciekawym sposobem wzbogacenia diety.Próbowałyście już wodorostów? Czy stają się one popularne w Polsce?
Do poczytania:
http://www.doctor-recommended-stress-relief.com/Kelp-Benefits.html
http://healthyeating.sfgate.com/kelp-minerals-scalp-health-1108.html
http://www.wholevegan.com/milk-osteoporosis.html
http://www.wholevegan.com/seaweeds.html
http://www.delightedmomma.com/2011/08/skin-care-tip-of-week-diy-revitalizing.html
http://www.livestrong.com/article/354597-the-health-benefits-side-effects-of-kelp/
moja jedyna styczność z wodorostami to właśnie sushi maki i miso
OdpowiedzUsuńMoj dermatolog (Japonia) ostrzega kobiety z przewleklymi problemami cery, stany zapalne, wysypy, itp, zeby nie zwiekszac ilosci jodu w organizmie, bo moze on wplynac bardzo zle na stan cery. Pierwsze pytanie, ktore mi zadal, to chcial wiedziec czy biore jakiekolwiek suplementy witaminowe. I natychmiast kazal odstawic multi-witaminy, bo zawieraly jod. Powiedzial, ze to co jemy naturalnie to juz i tak za duzo.
OdpowiedzUsuńA, i prawie kazda sol w Japonii (nie wiem jak jest w innych krajach Azji) jest bez jodu, widzialam tylko te z importu, ktore byly jodowane.
hej miałam taką samą sytuację w Polsce,dermatolog kazal mi odstawić nie tylko multiwitaminę,ale i wszystkie suplementy typu capivit,ponieważ miałam dobrze zrównoważoną dietę.Ostrzegał przed jodem i np powłoczkami z laktozy jak np w przypadku rutinoscorbinu.Cera się poprawiła,jest super czysta:)
UsuńDziwne, ja miałam niedoczynność tarczycy więc jakby za mało jodu i odkąd hormony mi się normują to i stan cery się polepsza.
UsuńLubię wodorosty :D Czasami chrupię w formie suszonych płatków, no i oczywiście jem w postaci maki oraz zup.
OdpowiedzUsuńKiedyś robiłam kulki ryżowe i chciałam je zawinąć właśnie w te glony, jednak po otworzeniu paczki wedziałam, żeto zły pomysł. Po całej kuchni rozszedł się bardzo mocny zapach ryby ._.'' Postanowiłam spróbować mimo wszystko ale plułam tym przez kolejna godzine... Niestety ryb i sushi nie cierpię, może kiedyś uda mi się przekonać XD
OdpowiedzUsuńmm skosztowałbym hi
OdpowiedzUsuńod teraz zacznę jeść wodorosty *.*
OdpowiedzUsuńuwielbiam sushi i nie mam żadnych oporów do zjedzenia wodorostów, którymi są owinięte (nawet za pierwszym razem nie miałam :D). Chociaż nie wyobrażam sobie jedzenia ich w innych daniach, albo samych suszonych. Mimo tego chciałabym się kiedyś przemóc i spróbować :)
OdpowiedzUsuńCo do ich obecności w kosmetykach już niejednokrotnie słyszałam, ale jeżeli chodzi o okładanie ciała takimi śliskimi wodorostami... nie mogłabym, nie cierpię dotyku wodorostów.
Masz naprawdę świetnego bloga, byle tak dalej, a ja zostałam Twoją stałą czytelniczką :)
Wodorosty to dość ważny składnik wegańskiej i wegetariańskiej kuchni, mało że są dobrym źródłem wszystkiego, to jeszcze mają podobne działanie jak żelatyna, służą jako naturalny zagęstnik. W smaku je lubię, aczkolwiek zupa z glonami czasem zalatuje rybą. ;) A w kosmetykach? Maseczka z alg to jedna z moich ulubionych (zaraz po glinkach).
OdpowiedzUsuńA propos spożywania mleka, przypomniał mi się filmik na ten temat, który kiedyś znalazłam: http://www.youtube.com/watch?v=6fymPsMN8qM&list=PLFE__3Rg27gahO8Z8C93QxMFAMH2AA8xE&index=2 Wiele osób w Polsce oburza się na odrzucanie mleka w diecie i neguje pewne negatywne jego skutki, a nawet nie wie, że większość ludzkości mleka nie pije i choćby chciała to nie może, bo im zaszkodzi. ;)
OdpowiedzUsuńPolecana dawka dzienna wakame (ze względu na zawartość jodu) to 2-4gramy. To oczywiście bardzo nikła ilośc dlatego na paczce wakame, która kupuje do robienia sałatek jest opisana dawka tygodniowa.
OdpowiedzUsuńDlatego tez, chociaż bardzo lubię algi, to spożywam je zazwyczaj raz na tydzień.
Co do kosmetyków to, jedyne dwa razy w moim życiu, kiedy miałam reakcje alergiczna to stało sie to, pierwszy raz po płynie do kąpieli z algami i drugi raz po kremie do twarzy a algami. Ale wiele razy nie miałam tez żadnych negatywnych reakcji to algowych kosmetykach.
Nie wiedziałam, że mają tyle jodu. Muszę zacząć ich więcej jeść, bo dla mnie to wyjdzie na plus - mam niedoczynność tarczycy.
OdpowiedzUsuńZawsze można kupić spiruline kosztuje za 120 tabletek 40 zł i nakkladać jako maseczki, łykać, albo dodawać to shaków. :)
OdpowiedzUsuńCytat z jednego bloga dietetycznego: Wodorosty zawierają aosainę, która nie dopuszcza do zanikania włókien sprężystych skóry i tym samym opóźnia proces starzenia. Stosuje się je do kąpieli, jako okłady na ciało, maski na twarz. Najlepiej spisują się tu glony w proszku (zmikronizowane), gdyż lepiej wnikają do wnętrza komórek skóry. Wodorosty świetnie usuwają toksyny z organizmu. A teraz od siebie, tu nie chodzi tylko o jod, ale algi zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który usprawnia pracę jelit. Jeśli chodzi o wartości zdrowotne to wodorosty pomagają obniżyć ciśnienie, cholesterol oraz regulują poziom hormonów(mi pomogły zmniejszyć owłosienie na nogach więc chyba warto;p). Dzięki zawartości witaminy C i E działa przeciw starzeniu i poprawiają odporność organizmu. Zawartość beta-karotenu zmniejsza podatność organizmu na opaleniznę.
OdpowiedzUsuńCo do minerałów: cynk, fluor, magnez, fosfor, miedź, mangan, potas, żelazo, wapń. Witaminy: A, B1, B2, B12, C, E, K, PP, beta- karoten. I do tego oczywiście jod o którym pisałaś.
mhm.... mysle ze w formie suplementów całkiem popularne są w Polsce jeszcze spirulina i chlorella (a przynajmniej wsrod wegan). Osobiscie nie zauwazam jakiejs wiekszej roznicy gdy lykam spiruline, czy nie :D ale.. moze jestem jakims wyjatkiem :)? Wiesz cos o nich? podobno to tez wartosciowy skladnik maseczek :)
OdpowiedzUsuńKiedyś czytałam na blogu typowo sportowym, że można dostać suszone plastry wodorostów - ponoć świetne jako przekąska i właśnie wspomagają odchudzanie :) Niestety nigdzie w Polsce nie mogłam tego znaleźć (Pani z bloga mieszkała w USA), szkoda bo bardzo chciałam przetestować ^^
OdpowiedzUsuńA ja uwielbiam wodorosty w postaci popularnych w Azji chrupiących przekąsek - za każdym razem gdy miałam przyjemność być w którymś z krajów azjatyckich przywoziłam sobie kilka paczek do domu ^^ Świetna przekąska do piwa ;-) - i mam nadzieję, że nieco zdrowsza :) W sushi i pływające w zupie też lubię :D
OdpowiedzUsuńSzkoda, że w Polsce nie praktykuje się zdrowych diet... Tylko mięcho, mięcho, alkohol i tłuszcz... fu :( A człowiek od małego przyzwyczaja się do takiej niezdrowej diety i później nic zdrowego mu nie smakuje :/
OdpowiedzUsuńdokładnie :)
UsuńOczywiście, że to musi wpływać na figurę. Ja po zjedzeniu dwóch "krążków" maki sushi czuje się objedzona jak nigdy.
OdpowiedzUsuńKocham glony i jak tylko mam możliwość to goszczą w mojej diecie i co dziennie :D robię też raz na jakiś czas przerwy od nich bo niestety ceny ciągle potrafią być dla mnie przerażające nie mniej jesli mam kasę to idzie ona na glony w pierwszej kolejności. Mam też sproszkowane glony z których robi się maseczki ^^
OdpowiedzUsuńPo oczyszczeniu twarzy z wągrów można zastosować maseczkę z wodorostów, dobrze łagodzi podrażnienia i zmniejsza zaczerwienienia. Przetestowane ;)
OdpowiedzUsuńWierzę w cudowne działanie wodorostów, sama używałam sproszkowanej wersji jako maseczki do twarzy, ale jako produkt spożywczy - nie, po prostu nie. Okropność :) Ale na pewno zdrowa.
OdpowiedzUsuńu nas wodorosty są popularne, ale głównie spirulina :)
OdpowiedzUsuńTe wodorosty to one naprawdę coś pomagają?
OdpowiedzUsuń