Czy Twoja twarz jest proporcjonalna?


Na samym początku chciałabym zaznaczyć, żeby nie brać kwestii proporcji twarzy zbyt poważnie, bo proporcjonalność to jedynie zestaw bardzo obiektywnych zasad, które nie koniecznie muszą przekładać się na piękną twarz. Jednakże zapoznanie się z nimi może dać nam wskazówki, po jakie triki makijażowe warto sięgać.

Ogólnie zakłada się, że nasz nos powinien być tak długi jak odcinek między podstawą nosa a końcem brody, a także tak samo długi jak czoło. Słowem, twarz powinno dać się podzielić na 3 równe odcinki. Jeśli czoło jest zbyt wysokie, może warto rozważyć grzywkę. Jeśli odcinek od podstawy nosa do końca brody jest zbyt krótki, można spróbować "dobudować" dodatkowe kilka milimetrów brody wypełniaczem (bez-wstrzykiwania lub wstrzykiwanym, zależnie od preferencji).

A co jeśli nos lub broda są zbyt długie? Dobra fryzura i trochę pewności siebie :). Jak wspominałam, piękno nie jest zarezerwowane tylko dla osób, których twarz mieści się w owych obiektywnych proporcjach.

Idealna odległość miedzy oczami powinna być równa długości samego oka. Myślę, że jest to ciekawa wskazówka, jeśli rozważacie, jak makijażem ozdabiać wewnętrzny kącik oka. Choć dominująca na YouTube doktryna nakazuje zawsze i wszędzie rozjaśniać wewnętrzny kącik oka, wiele z nas może sobie pozwolić na jego zaczernienie, jeśli nic nie wskazuje, że oczy są zbyt blisko siebie. Zaczerniony kącik mega powiększa oczy :D

Jak długa powinna być rynienka nosowa? Linia ust powinna wypadać w 2/3 odcinka pomiędzy podstawą nosa o końcem brody. Im niżej owa linia, tym naturalnie dłuższa staje się rynienka nosowa. Ogólnie zakłada się, że rynienka nosowa nie powinna być dłuższa niż 14 mm. Wiem, że mój wpis o rynience nosowej wywołał sporo paniki w temacie i wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy ma wystarczająco krótką rynienkę ^_^;.

Jeśli linia ust jest w 2/3, ale rynienka wydaje się zbyt długa, możemy kombinować z obrysowywaniem ust trochę wyżej, itp. Jeśli zaś linia ust jest zbyt nisko, wtedy trzeba rozważyć ćwiczenia i masaże twarzy.

Co do ust, bardzo ciekawa, moim zdaniem, jest też proporcjonalna szerokość. Idealnie proporcjonalne usta nie powinny mieć kącików wysuniętych dalej w szerokości twarzy, niż źrenice.

Czy znacie proporcje swojej twarzy?

Komentarze

 1. O nie, zapachniało mi ćwiczeniami z ortodoncji !! ;p
  Warto dodać, że w proporcjach twarzy dopuszczalne są odchylenia, inaczej dziewczyny zaczną szukać 0,5cm zaburzeń ;)
  Kobieta z drugiej fotografii ma nieco wydłużony odcinek nosowy, ale nikt nie nazwałby tego wadą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie najładniejsza z pań na zdjęciach. :P A najmniej "przepisowa"!

   Usuń
 2. Hmm...Mierząc linijką proporcje swojej twarzy stwierdzam, że moja twarz jest proporcjonalna... O ile dobrze mierzyłam. >.<""""
  Interesujący post!
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jak korygować szeroką twarz? Mam bardzo małe oczy i koszmarnie szeroko rozstawione kości policzkowe, wyglądam z tą twarzą jakbym miała 10kg więcej niż faktycznie mam. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Próbowałaś odpowiednio dobraną fryzurą? Mam szeroką twarz i 90% tricku to odpowiednio dobrać ścięcie, żeby przysłonić kości. Myślę też, że warto podpatrzeć jak konturować takie twarze, żeby je wyszczuplić- nie mam tutaj na myśli drag queenowatego trendu na ciężki kontrast, tylko raczej przyciemnianie w okolicach uszu i rozjaśnienie środka twarzy, żeby wyskakiwał do przodu.

   Usuń
 4. mam bardzo prooprcjonalną twarz odległościowo, ale za to nie stronami :D lewa, a prawa to dwie różne bajki

  OdpowiedzUsuń
 5. Ojć, o proporcjach twarzy to można by mówić i mówić... coś o tym wiem, bo przez wiele lat uczyłam się rysunku i jedną z rzeczy które musiałam dokładnie przestudiować były proporcje ludzkiego ciała, w tym twarzy (okazuje się niestety, że na egzaminach oceniających bardziej obchodzą teoretyczne proporcje niż podobieństwo do oryginału, paradoks), przekonałam się, że naprawdę nikt, ale to nikt nie ma proporcji "idealnych", choć jednocześnie większość osób jest dość bliska teorii, z punktu czysto praktycznego, pod względem wymiarów wszyscy ludzie są dość podobni.
  Symetria twarzy to jest coś bardzo trudnego do wyczucia, tutaj decydują kwestie milimetrów, albo nawet mniej (czasami jeśli rysowałam czyjąś twarz i coś mi nie wychodziło, okazywało się że trzeba przesunąć nos o pół milimetra i już było dobrze.Dosłownie pół milimetra.). Przy takich drobnych różnicach konturowanie może zdziałać cuda, ale wiadomo nie ma uniwersalnych rad dla każdego.
  Temat bardzo mi przypadł do gustu, co chyba widać po rozwlekłości komentarza. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny pościk :) Wygląda na to że jestem w miarę proporcjonalna :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jakie ćwiczenia na niską linie ust?

  OdpowiedzUsuń
 8. Inny temat. Cukrze czy wiesz co robią kpop gwiazdy takie jak np Hyuna czy IU ( i dużo innych ) ze nie maj widocznych porów ? Nawet jak pokazuje ich nez makijażu . No chyba..
  :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do pytania ;3

   Usuń
  2. Większość z nich jest po operacjach plastycznych, ale to chyba nie ma nic do porów...

   Usuń
 9. Cukrze :) Mam pytanie trochę z innej bajki ;) Czy bedzie jeszcze dostępny na bazarze zestaw krem bb (odcień jasny beż) korektor i pomadka ??

  OdpowiedzUsuń

 10. Kiedy pojawia sie kremy Ginvera dla cery młodej na Bazarze? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. mam proporcjonalna buzke, co cieszy mnie bardzo bo moge sobie zrobic doslownie kazdy makijaz ;D ;D

  OdpowiedzUsuń
 12. A ja mam pytanie z innej beczki. Zamierzasz jeszcze prowadzić kanał na YT? Nie wiem czy przegapiłam jakąś informację czy po porostu zrobiłaś sobie przerwę?

  OdpowiedzUsuń
 13. AzjatyckiCukrze czy mogłabyś poświęcić chociaż 1 wpis o mężczyznach koreańskich czy japońskich i ich sposoby na dbanie o twarz i ciało oraz różnice między naszą kulturą w tym zakresie - może to kontrowersyjne dla naszej ograniczonej Polski- jak farbowanie włosów na przeróżne kolory, soczewki , malowanie ust? Wspomniane malowanie ust męskich można zauważyć w wielu k-drama'ch, idoli też nie brakuje. Jestem bardzo ciekawa, znajomy z powodu śmierci bliskiej mu osoby osiwiał w wieku 20 lat a nie chce farbować bo jak twierdzi "uwłacza to jego godności". Dlaczego? Nie jestem w stanie pojąć dlaczego dbanie o swój wygląd miało by oznaczać że jest facet gorszy

  OdpowiedzUsuń
 14. Wszystko proporcjonalne jak ulał, rynienka 10 mm i jakiś drobiażdżek :)

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo ciekawy post :)
  cieszę się, że znalazłam Twojego bloga!
  Jesteś bardzo pozytywną osobą ^^
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Cukrze świetny post :) Zmierzyłam swoją rynienkę i ma równe 14 mm haha :D Może to tłumaczy dlaczego za każdym jestem pytana o dowód osobisty przy zakupie alkoholu :) Niestety moja rynienka nosowa mi się nie podoba bo mam bardzo wyraźny tzw. łuk amora. Poza tym to pomierzyłam swoją twarz i jest proporcjonalna oprócz za długiej o 1,5 brody :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Mi Pani ortodontka sprawdzała symetrię twarzy przed założeniem aparatu stałego;P

  OdpowiedzUsuń
 18. Zmierzyłam i wychodzi na to że jestem mega nieproporcjonalna-) nie będę beczeć tylko zjem porządną porcję lodów na osłodę-)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Komentarze pisane w celach promocji własnego bloga lub innych stron nie będą publikowane. Linki do relewantnych wpisów na blogach czy innych stronach są mile widziane. ale linki nie związane z tematem lub komentarze zawierające dopisany link do bloga nie będą publikowane.